Ta psychologiczna opowieść o kobiecie zmagającej się lękiem napadowym jest niezwykle wiarygodna. Cały proces dochodzenia do prawdy oraz stopniowe odkrywanie tajemnic intryguje i nie pozwala oderwać się od lektury. To fantastyczne połączenie powieści obyczajowej, psychologicznej i … kryminału.


To, co fascynuje w tej opowieści, to pokazanie skomplikowanego obrazu kobiety uwięzionej w przeszłości. Boi się tego, czego nie pamięta. Paraliżuje ją strach, że ktoś może odkryć jej tajemnice. Całą swoją energię poświęca na to, aby inni myśleli, że jest normalną, szczęśliwą kobieta. A jedną z najtrudniejszych rzeczy jest dla niej świadomość, że nie ma pigułki, która mogłaby ją uzdrowić. Nie ma lekarstwa, po zażyciu którego wróciłaby do zdrowia. W obliczu takich faktów, jakiekolwiek działanie wydaje się być bezcelowe.


Bohaterka nie chce odkryć prawdy o sobie. Uważa, że przychodzi ona do niej nieproszona. Boi się przyznać sama przed sobą, że to prawda, która może oczyszczać i uspokajać, która pozwala uporządkować życie i pogodzić się z traumą dzieciństwa. Po to, aby zacząć normalnie żyć.

(…) musi odzyskać kontakt ze sobą, bo wyparte emocje objawiają się w ciele.

Wiarygodność całej opowieści polega też na tym, iż prawda jest, że skrywane lub wyparte wspomnienia i emocje zawsze znajdują swoje ujście. Zwykle reaguje na nie nasze ciało, które fizycznie pokazuje, że nasza psychika i emocjonalność są uwięzione. To, co dzieje się z bohaterką, wspaniałe obrazuje, co może stać się z człowiekiem żyjącym w wykreowanym, nieprawdziwym świecie. Bo jak długo można ukrywać swoje emocje i potrzeby?

Strach paraliżuje i odbiera oddech, ale prawda zdecydowanie wyzwala. Proces uświadamiania sobie tego, co nas zjada od środka i zabiera powietrze może być długi, ale warto podjąć próbę. To jedyne lekarstwo dla poranionej psychiki. I takie jest właśnie przesłanie niniejszej powieści.


Ponadto, Magdalena Majcher odczarowuje słowa takie jak psychiatra, psychoterapeuta i pokazuje jak wiele dobra mogą zdziałać w naszym życiu. Psychoterapia może czynić cuda.

Inne tomy serii: Życie oparte na kłamstwach, Nie czas na tajemnice