Wielopokoleniowa saga rodziny Trzeciaków na tle Bydgoszczy lat 70-tych, 80-tych, 90-tych i pierwszej dekady wieku XXI. Opisuje losy rodziny, której przyszło żyć w czasach trudnych, niepewnych i zmiennych. Zmagają się z trudami życia codziennego, które dostarcza im zarówno chwil smutnych, jak i radosnych.

Poznajemy losy paru pokoleń rodziny Trzeciaków. Nestorzy rodu, Leon i Franciszka Trzeciak, wychowali trzech synów i jedną córkę. Każdy z nich założył rodzinę, a ci z kolei także doczekali się potomstwa. Taka sobie liczna rodzina, która dostarcza niesamowitych emocji. Ich przeżycia obrazują to, co działo się w socjalistycznej Polsce i jak trudno, a może ciekawie, żyło się w kraju, w którym na pozór każdy miał możliwość, aby godnie żyć. A tak naprawdę wszystko było tylko na pokaz. Człowiek był dobrym obywatelem, kiedy myślał i działał w sposób, który podobał się władzy. Jakiekolwiek odstępstwa, protesty i niezadowolenie były niepożądane i eliminowane. Prześladowania, zastraszanie, utrudnianie codziennego życia to tylko parę przykładów tego, w jaki sposób rozprawiano się z niesfornymi obywatelami.

Rodzina Trzeciaków doświadcza wszystkiego po trochu. Mamy Kazimierza, który korzysta z przywilejów, jakie daje praca w milicji. Mamy Tymoteusza, którego dyrektorski stołek w jednym z największych bydgoskich przedsiębiorstw, pozwala mu żyć wygodnie i beztrosko oraz utrzymać dużą rodzinę. Jego losy i perypetie jego potomków są jednymi z najciekawszych jakie można znaleźć w obecnej literaturze tego typu. Pozostała dwójka rodzeństwa, to nauczycielka Agata i wywrotowiec Eugeniusz. Dziej się, oj dzieje.

Miłość, przyjaźń, aresztowania i ucieczki, zabójstwa i niesamowita chęć władzy i pieniądza niektórych bohaterów, tajemnice i kłamstwa – to wszystko można znaleźć w sadze Edyty Świętek. Autorka odmalowała słowem niesamowitą historię rodzinną, a jej członków się kocha, a czasami nienawidzi. Nie można oprzeć się historii, w którą wplątana jest także klątwa i jej konsekwencje. A bohaterkę taką jak Mirella czytelnik sam chciałby wyeliminować i ukarać …

Piękna, ciekawa i emocjonująca saga. Gorąco polecam.