Czyny, nie słowa. Właśnie one nas definiują. Nie lubiła więc się chwalić swoimi osiągnięciami. Wolała działać.

Słowa to potężne oręże, które nieumiejętne używane potrafi bardzo mocno skrzywdzić. Czasami nawet zniszczyć. Raz wypowiedziane słowo pozostaje na zawsze. Dźwięczy nieraz w uszach i nie pozwala o sobie zapomnieć. Nawet, kiedy zostało użyte niesłusznie, a osoba, która je wypowiedziała, bardzo tego żałuje. Słowa potrafią ranić, ale prawdą jest też fakt, że te niewypowiedziane są równie niebezpieczne. Tak rodzą się kłamstwa, tajemnice, niedopowiedzenia. A stąd tylko krok dzieli nas od tragedii, bólu i rozpaczy.

Rodzina Przybyszewskich, zamieszkująca ciche Osiedle Pogodne na obrzeżach Bielska-Białej, wydaje się wieść całkiem udane i poukładane życie. Mąż – kardiolog, żona – dyrektorka lokalnego muzeum, córka – studentka medycyny. Spokojna, normalna rodzina, która płynie z nurtem codziennego życia. Do momentu, kiedy w ich uporządkowane życie zagląda policja i przesłuchuje obu małżonków. W jakiej sprawie? No właśnie. I tutaj do głosu dochodzą skrywane tajemnice, na jaw wychodzą kłamstwa i niewypowiedziane słowa.

Czy można bezkrytycznie zaufać człowiekowi, który już raz nas oszukał? Czy należy poddać się fali hejtu i zagubić się w tym, co jest prawdą, a co fałszem? Czy lepiej przemilczeć parę spraw, ułożyć wiarygodną historię, aby uratować małżeństwo i poczucie bezpieczeństwa? Niestety za błędy trzeba płacić i taką lekcję wynoszą z zaistniałej sytuacji bohaterowie tej opowieści.

Tematem książki Magdaleny Majcher jest także kwestia bycia ofiarą. Bardzo trudno przyznać się przed sobą, że jesteśmy zarówno ofiarą, jak i katem. Wydaje nam się, iż kłamstwo potrafi ochronić nas przed odpowiedzialnością za popełnione błędy, złe decyzje czy chwile słabości. Próby wybielania siebie i oszukiwania swojej własnej intuicji niestety nie przynoszą niczego dobrego. Nasze czyny mówią same za siebie.

Tajemnice mają ogromną moc niszczenia. Kiedy wyjdą na jaw, powodują wybuch, który ściera w pył wszystko, co budowało się latami. Zostawiają po sobie tylko zgliszcza.

Inne tomy serii: Prawda przychodzi nieproszona, Życie oparte na kłamstwach